Pobórka Wielka, 15.04.2023
Serdecznie zapraszamy do udziału w wizycie studyjnej na Podlasie w ramach projektu „Tradycje krajeńskie na rzecz aktywnego społeczeństwa”.
Operacja obejmuje realizację operacji własnej polegającej na organizacji wydarzeń mających na celu aktywizację mieszkańców i wzmocnienie kapitału społecznego. W LSR przewidziano przedsięwzięcie dotyczące organizacji imprez/wydarzeń i innego rodzaju aktywności w sferze społecznej, kulturalnej, rekreacyjnej i prozdrowotnej wzmacniające aktywność mieszkańców i integrację społeczną, w tym osób z grup defaworyzowanych.
W ramach planowanej operacji własnej LGD chce zaproponować mieszkańcom wydarzenia o charakterze ponadlokalnym, tak aby zintegrować mieszkańców całego obszaru LSR. Doskonałym tematem jednoczącym mieszkańców jest tradycja i dziedzictwo lokalne – wspólne poczucie tożsamości z miejscem, w którym żyjemy, z kultywowanymi tradycjami oraz ze zwyczajami. W ramach operacji własnej nastąpi zwiększenie wiedzy na temat tego jakie znaczenie ma tradycja dla rozwoju kapitału społecznego. Docelowo nastąpi zwiększenie aktywności mieszkańców i wzmocnienie kapitału społecznego.
Główne grupy docelowe: mieszkańcy obszaru LSR.
Podstawową grupą docelową będą mieszańcy wszystkich gmin wiejskich, które obejmuje obszar LSR, tj. gmin: Białośliwie, Łobżenica, Miasteczko Krajeńskie, Szydłowo, Wyrzysk, Wysoka, Kaczory i Ujście. Osoby zamieszkujące obszar LSR Krajna nad Notecią, zajmujące się kulturą i dziedzictwem lokalnym, organizujące działania na rzecz aktywizacji mieszkańców obszarów wiejskich, tworzące na terenie gmin wchodzących w skład LGD Krajna nad Notecią warunki do rozwoju kapitału społecznego. Będą to m.in. samorządowcy, pracownicy domów kultury, przedstawiciele organizacji pozarządowych, liderzy i aktywiści lokalni, także członkowie LGD.
Celem działania jest zwiększenie wiedzy i umiejętności wykorzystania walorów dziedzictwa lokalnego Krajny nad Notecią na rzecz aktywizacji mieszkańców poprzez organizację wizyty studyjnej na Podlasiu. Wybór regionu podyktowany jest faktem, iż obszar województwa podlaskiego jest regionem o silnej identyfikacji regionalnej, mieszkańcy tamtego obszaru kultywują dziedzictwo lokalne i lokalną tradycje. Jest to obszar o silnie rozwiniętej aktywności społecznej, która w oparciu o tradycje i zwyczaje Podlasia wspiera rozwój regionu. Dzięki wizycie studyjnej uczestnicy poznają dobre praktyki wzmacniania kapitału społecznego z wykorzystaniem atutów regionu.
Informacje ogólne o zadaniu „Wizyta studyjna na Podlasie” Realizatorem zadania jest Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Krajna nad Notecią.
Ramowy program wizyty: • Nadbużański Ośrodek Promocji Produktu Lokalnego • Nadbużańskie Centrum Turystyki Kajakowej • Muzeum Parku Historyczno - Kulturowego "Bug Pogranicze Kultur i Religii" • Grabarka – centrum kultu religijnego prawosławia w Polsce • Centrum Edukacji Przyrodniczej w Korycinach • świetlice środowiskowe, kluby seniora • Wystawa zabytkowych motocykli, wizyta w winnicy, przejazdy bryczką, wizyta w tłoczni soków, warsztaty zielarskie i przygotowywania nalewek .
Organizator zapewnia: przejazd autokarem, noclegi w pokojach 2 – osobowych, pełne wyżywienie w czasie pobytu na miejscu, bilety wstępu do obiektów , ubezpieczenie turystyczne i medyczne. 6. Program wizyty może ulec zmianie, o czym Organizator zobowiązuje się niezwłocznie poinformować uczestnika wyjazdu.
Zgłoszenie uczestnictwa Zgłoszenia do udziału w projekcie należy dokonać na podstawie formularza zgłoszeniowego uczestnika. Zgłoszenia należy składać w oryginale na adres Pobórka Wielka 25, 89-340 Białośliwie, lub mailowo w formie skanu na adres biuro@lgdkrajna.pl.
Więcej informacji o projekcie w formularzu zgłoszeniowym i pod nr tel. 666 957 513 i 504 931 677. Zachęcamy osoby spełniające kryteria do zgłoszenia się do projektu. Termin przyjmowania zgłoszeń do 31.05.2023 r.
Uwaga, liczba miejsc ograniczona, o zakwalifikowaniu do projektu decyduje kolejność zgłoszeń, prosimy o przekazanie zgłoszenia w wyznaczonym terminie.
| |