Konsultacje kryteriów wyboru projektów – nowa strategia

LGD Krajna nad Notecią przystąpiła do opracowania kryteriów wyboru operacji dla przedsięwzięć ujętych w Lokalnej Strategii Rozwoju na lata 2023-2027 (LSR). Rozpoczynają się konsultacje kryteriów, w których udział mogą wziąć wszyscy zainteresowani.

LSR 2023-2027 przewiduje następujące przedsięwzięcia:

  • P. 1.1 Rozwijanie pozarolniczej działalności gospodarczej w kierunku zielonej gospodarki
  • P. 1.2 Poprawa funkcjonowania obiektów i infrastruktury publicznej wzmacniająca zielone i ekologiczne rozwiązania
  • P. 2.1 Poprawa oferty turystycznej i rekreacyjnej poprzez działania w małych gospodarstwach rolnych
  • P. 2.2 Poprawa dostępu do małej infrastruktury publicznej
  • Przedsięwzięcie P. 2.3 Poprawa dostępu do usług dla lokalnej społeczności, w szczególności wspierających kultywowanie tradycji i dziedzictwa obszaru Krajny
  • P. 3.1 Rozwój świadomości obywatelskiej i tożsamości mieszkańców Krajny
  • P. 3.2 Poprawa dostępności i jakości edukacji przedszkolnej
  • P. 3.3 Bezpośrednie wsparcie szkół, ich uczniów (wraz z rodzicami) i nauczycieli, w tym ramach kompleksowych programów rozwojowych, ukierunkowanych na podniesienie jakości edukacji
  • P. 3.4 Wsparcie lokalnych inicjatyw na rzecz kształcenia osób dorosłych, w tym uniwersytetów III wieku


LGD przewiduje organizację naborów lub konkursów dotyczących dofinansowania operacji realizujących wskazane przedsięwzięcia. Wnioski będą oceniane i wybierane przez Radę ds. Wyboru Projektów LGD, która w procedurze oceny stosować będzie kryteria wyboru operacji.
Zgodnie z LSR do oceny wniosków należy stosować kryteria obiektywne, niedyskryminujące oraz przejrzyste. Projekty wskazane w LSR będą wybierane zgodnie z zasadami i warunkami obowiązującymi w danym Funduszu – EFRROW, EFRR i EFS+, promowane będą projekty wpisujące się w inicjatywę Nowy Europejski Bauhaus.
Oprócz kryteriów wyboru wymaganych przez odnośne fundusze LGD może wprowadzić kryteria własne. Powinny one odnosić się do specyfiki strategii i wynikać z diagnozy obszaru. Ponadto należy przewidzieć wymogi lub preferencje określone dla każdego przedsięwzięcia z osobna.
W LGD mogą obowiązywać kryteria mierzalne i jakościowe. W przypadku kryteriów jakościowych definicja powinna zawierać uszczegółowienie opisu podejścia do ich oceny i wskazywać wymagania konieczne do ich spełnienia.

Propozycje kryteriów może zgłaszać każdy organ LGD, także członkowie LGD, potencjalni beneficjenci, w tym mieszkańcy obszaru. Do zgłaszania propozycji służy formularz uwag, udostępniony na stronie internetowej LGD.

Zachęcamy Państwa do zgłaszania propozycji kryteriów na załączonym formularzu. Swoje propozycje prosimy przekazywać mailem na adres biuro@lgdkrajna.pl w terminie do 18 czerwca 2024 r.

Karta konsultacji (DOC, 145KB)

Scroll to Top