A

Wizyta studyjna w Niemczech


Kultura i kulinaria - taki jest tytuł projektu współpracy polsko-niemieckiej. Pierwszym etapem projektu była wizyta studyjna przedstawicieli LGD Krajna nad Notecią w regionie Schwalm-Eder w centralnych Niemczech.

Wizyta odbyła się w dniach 13-16 września 2019 roku. Wzięło w niej udział 12 przedstawicieli kół gospodyń wiejskich z regionu Krajny nad Notecią, a także 10 przedstawicieli instytucji i organizacji działających w sektorze kultury.
W trakcie wyjazdu odbyły się warsztaty kulinarne, w których udział wzięły panie z KGW oraz przedstawicielki niemieckiej organizacji kobiecej. Warsztaty były okazją do zapoznania się oraz do przedstawienia tradycji kulinarnych regionów uczestniczących w projekcie.  Następnym punktem warsztatów było wspólne gotowanie potraw polskich i niemieckich. Warsztatom towarzyszył fotograf, ponieważ zdjęcia będą wykorzystane do przygotowanej w ramach projektu książki kucharskiej.
Druga grupa delegacji uczestniczyła w warsztatach dotyczących działalności kulturalnej na obszarach wiejskich. Omówiono podmioty działające w kulturze, zasady finansowania, grupy docelowe, możliwość tworzenia sieci, a także aspekty wolnej sceny kulturalnej. Następnie dyskutowano o możliwościach nawiązania współpracy polsko-niemieckiej w obszarze kultury.
Wyjazd był też m.in. okazją do odwiedzenia Muzeum Regionalnego w Holzburgu, który obchodził jubileusz 60. lecia działalności. Na ręce dyrektor Muzeum Heidrun Merk oraz Burmistrza Gminy Schrecksbach Andreasa Schultheis złożono listy gratulacyjne. Ze strony polskiej w jubileuszu wzięły udział panie reprezentująca Muzeum Kultury Ludowej w Osieku nad Notecią. Wykonano pokazy tradycyjnego robienia masła i degustacje wiejskiego chleba i powideł. Odbyły się pokazy wykonania krajek oraz prezentacje stroju krajeńskiego i pałuckiego.
Działania w projekcie są realizowane w ramach poddziałania 19.3 „Przygotowanie i realizacja działań w zakresie współpracy z lokalną grupą działania” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020. „Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”.

Fot. Grzegorz Supron, Marta Konek, Schwalm-Aue

 

.

 

.

 

.

 

.

 

.

 

.

 

.

 

.

 

.

 

.

 

.

 

 


https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLScIFeyv0OWVVsj_YQJGNuX_G0lcltvg7GAOKahKPeM_RlccMA/viewform?c=0&w=1
Nasz profil na Facebook
Notecki Szlak turystyczny