A

Niedziela Palmowa w Skansenie w Osieku


25 marca 2018 r. wydarzenie pn. „Wielkanoc na Krajnie” sprowadziło do Skansenu mieszkańców nie tylko powiatu pilskiego, ale również powiatów ościennych. Spotkaliśmy się w Skansenie w Osieku nad Notecią, aby przypomnieć tradycje i zwyczaje wielkanocne obszaru historycznej Krajny związane z Niedzielą Palmową oraz Wielkanocą.

W tym dniu Skansen był otwarty dla wszystkich. Pogoda dopisała, frekwencja przekroczyła nasze oczekiwania - odwiedziło nas ponad 1000 osób. Podczas imprezy można było zwiedzić Skansen, dowiedzieć się w jaki sposób kiedyś obchodzono Święto Wielkiej Nocy, zobaczyć jak mieszkali i żyli nasi przodkowie. Można było ponadto przyjrzeć się pokazom rzemieślników kowalstwa i garncarstwa, a także podziwiać prace twórców ludowych. Wielkanoc na Krajnie była także okazją do uczestniczenia w warsztatach wykonania tradycyjnej palmy krajeńskiej.

Niedzielna impreza stanowiła podsumowanie zorganizowanego przez Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Krajna nad Notecią konkursu na najpiękniejszą palmę krajeńską. W ramach tego przedsięwzięcia wpłynęło ponad 150 prac wykonanych przez dzieci i młodzież powiatu pilskiego. Z każdej gminy zostały wyłonione po trzy najpiękniejsze palmy. Podczas niedzielnej imprezy Twórcy wyróżnionych palm odebrali nagrody i dyplomy. Ich prace trafiły do Brukseli promować powiat pilski w Parlamencie Europejskim podczas wydarzenia "Wielkopolska Wielkanoc w Parlamencie Europejskim – prezentacja dorobku i potencjału Wielkopolskich LGD oraz promocja Wielkopolski".

Wydarzenie było realizowane w ramach projektu współpracy „Cztery Pory Roku na Krajnie”, dofinansowanego ze środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 z Poddziałania 19.3 Przygotowanie i realizacja działań w zakresie współpracy z lokalną grupą działania. 

Lista Laureatów Konkursu "Palma Krajeńska"

Gmina Miasteczko Krajeńskie

TYMON SENKOWSKI

MONIKA NAPIERAŁA

JULIA THOMAS

Gmina Wysoka

BARTŁOMIEJ STEFEN

LAURA SZWAJCER

OLIWIA CIEPŁUCH

Gmina Wyrzysk

ZUZANNA NOWAKOWSKA

BARTOSZ WERNER

LIDIA KOWALSKA

Gmina Kaczory

MARTYNA JAŚNIAK

BARTOSZ GIERS

MAJA KRYSIAK

Gmina Szydłowo

KAROL ROICKI

KAROLINA SZAFRANIEC

Gmina Ujście

SARA KOSIÓR

MAJA RZEKĘĆ

AGATA GRAMS

Gmina Łobżenica

JUSTYNA MROTEK

KRYSTIAN WOŹNIAK

MARTA ISBANER

Gmina Białośliwie

KACPER SZAWŁOWSKI

MARCELINA KAMIŃSKA

KAROL TROTCZYNSKI

 


https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLScIFeyv0OWVVsj_YQJGNuX_G0lcltvg7GAOKahKPeM_RlccMA/viewform?c=0&w=1
Zielone Szlaki Doliny Noteci
Nasz profil na Facebook
Notecki Szlak turystyczny